EUCHARYSTIA - MSZA ŚWIĘTA

 

CZYTAJĄC ENCYKLIKĘ O EUCHARYSTII

 

 

Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijanina. To tajemnica światła i miłosierdzia. Te prawdy przypomina Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii. Papież mówi, że zdecydował się na napisanie tego dokumentu, aby na nowo rozbudzić wśród chrześcijan eucharystyczne „zdumienie" miłością Boga do człowieka.

 

 

Wieczernik, czyli korzenie Kościoła

 

Kościół żyje dzięki Eucharystii i traktuje ją jako najcenniejszy dar ofiarowany przez Chrystusa w Wieczerniku. Ojciec Święty, przypominając dramatyczne okoliczności, w jakich narodziła się Eucharystia, wraca do Wieczernika i stwierdza, że właśnie tam są korzenie Kościoła. To w czasie Ostatniej Wieczerzy apostołowie po raz pierwszy weszli z Jezusem w sakramentalną komunię. Jan Paweł II wraca także myślą do Ogrodu Oliwnego, ponieważ tam rozpoczęło się „przelewanie krwi". Ostateczne jej wylanie nastąpiło na Golgocie. Po ustanowieniu Eucharystii miała miejsce męka i śmierć Jezusa. Tajemnica Eucharystii jest więc złączona z tajemnicą krzyża i zmartwychwstania, bo w niej obecny jest żywy i zmartwychwstały Chrystus, czyli w czasie każdej Eucharystii na nowo dokonuje się dzieło odkupienia.

 

 

Prawdziwy i Wieczny Kapłan

 

Eucharystia ma apostolski charakter, gdyż sprawowana przez wieki zachowuje ciągłość działania w wierze apostołów. Papież zaznacza, że kapłan sprawujący Eucharystię działa nie tylko w imieniu czy w zastępstwie Jezusa, ale także poprzez swoją posługę dokonuje on utożsamienia się z Chrystusem, Prawdziwym i Wiecznym Kapłanem. Jan Paweł II przypomina, że żadna wspólnota bez biskupa kontynuującego misję apostołów nie ma prawa wyświęcania kapłanów. Oprócz tak rozumianego kapłaństwa, Ojciec Święty akcentuje również fakt, że każdy ochrzczony ma swój udział w powszechnym kapłaństwie. Także w trosce o jedność Kościoła papież powtarza, że Msza celebrowana w małej wspólnocie nie jest jej własnością, bo prawdziwie chrześcijańska wspólnota nie zamyka się w sobie, a łączy z całym Kościołem.

 

 

Komunia - lekarstwo nieśmiertelności

 

Eucharystia jest ucztą, w czasie której Jezus ofiarowuje siebie jako pokarm. Pełne uczestnictwo we Mszy oznacza przyjmowanie Komunii. To ona, jak powiedział Jezus, jest gwarantem życia wiecznego. Papież zauważa, że osoba przyjmująca Komunię nie potrzebuje wyczekiwać zaświatów, aby otrzymać życie wieczne, bo dzięki Komunii posiada je już na ziemi. Tak więc rąbek tajemnicy zmartwychwstania został uchylony. Wiedząc to, wielu świętych nazywało Komunię lekarstwem nieśmiertelności lub antidotum na śmierć. Samą Eucharystię określali oni także jako niebiańską liturgię, bramę nieba prowadzącą człowieka ku „nowemu niebu” i „nowej ziemi”.

 

 

Silni Eucharystią

 

Ojciec Święty zaznacza, że Eucharystia przynosi owoce w codziennym życiu, bo daje siłę do działania zgodnego z Ewangelią. Jest to możliwe, gdyż człowiek zgłębiający tajemnicę Eucharystii nie przejdzie obojętnie obok Chrystusowego przykładu „umywania nóg”. Dla podkreślenia wagi służby Jan Paweł II przytacza słowa św. Pawła, który uznał za niegodne wspólnoty chrześcijańskie sprawujące Eucharystię pomimo istniejących w ich łonie podziałów i obojętności wobec ubogich.

 

 

Mój przyjaciel Bóg

 

Przystępując do Komunii, należy pamiętać, że przyjmującym jest przede wszystkim Chrystus. To dzięki Niemu człowiek staje się przyjacielem Boga. To prawdziwa przyjaźń dająca życie. Mówiąc o Komunii, papież przypomina, iż katolicy, szanując przekonania religijne innych chrześcijan, powinni powstrzymać się od przyjmowania Komunii w czasie niekatolickich nabożeństw. Jan Paweł II akcentuje także, że nie można zastąpić niedzielnej Mszy św. nabożeństwami ekumenicznymi. Nawołuje, aby do Komunii nie przystępowały osoby z nieczystym sumieniem, nieochrzczone i/lub odrzucające prawdy o tajemnicy Eucharystii. Co więcej, zaznacza on, że sakramenty Eucharystii i pojednania są ze sobą powiązane, bo ten pierwszy nieustannie nawołuje do nawrócenia.

 

Jan Paweł II, Encyklika Ecclesia de Eucharystia,

O Eucharystii w życiu Kościoła, Wydawnictwo M, Kraków 2003

 

 

DOMOWA

MENU - spis treści

 

EUCHARYSTIA – Msza święta

W jaki sposób mamy uczestniczyć we Mszy Świętej

Owoce Eucharystii

Jak Chrystus ustanowił Eucharystię

Pierwsze Msze św. - jak wyglądały?

Ta sama od 2000 lat, a jednak...

Modlitwa o uzdrowienie do odmawiania po Mszy świętej

Części Mszy świętej

Przewodnik po Mszy świętej

Cuda Eucharystyczne

Niezwykła historia wielkiego święta (Boże Ciało)

O Eucharystii w Katechizmie Kościoła Katolickiego

Encyklika o Sercu Pana Jezusa

Czytając encyklikę o Eucharystii

św. Tarsycjusz - oddał życie w obronie Jezusa Eucharystycznego

UCZESTNICTWO WE MSZY ŚWIĘTEJ. Kiedy?

 

 

 

MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!

W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.

Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]

A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.

Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha.     e-mail

Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.

Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.

 

WWW ARCHIWALNE