RÓŻANIEC

 

Ważniejsze daty z dziejów Różańca świętego wg zbiorów O.L. Puzonia OP

 

 

 1213 r. W połudn. Francji pod Muret odniesione zostało zwycięstwo nad albigensami. Od XV w. to wydarzenie łączone jest z podaniem o przekazaniu Różańca świętemu Dominikowi (1170 - 1221) przez Matkę Bożą.

1253 r. Dominikanin Wilhelm de Nubruk przesyła wiadomość ze swojej podróży do Tatarów: "Sicut nos portamus paternoster" - "oni noszą sznury modlitewne tak jak my".

1353 r. W kodeksie Schlackenwerthera św. Jadwiga, księżna śląska, przedstawiona jest z modlitewnikiem i różańcem w lewej ręce.

1409 r. Założenie Bractwa Różańcowego w Dusseldorfie. W drugiej połowie XV w. kolońskiemu kartuzowi Heirichowi von Kalkar przypisuje się oddzielenie 10 "Zdrowaś Maryjo" - modlitwą "Ojcze nasz".

1470 r. Dominikanin Alan z Rupe posłuszny nadprzyrodzonej interwencji, zakłada pierwsze Bractwo Różańcowe w Douai, we Francji.

1476 r. Dominikanin Jakub Sprenger publikuje Statut Bractwa Różańcowego, dla założonego przez siebie Bractwa.

1484 r. Papież Innocenty VIII nadaje 13 października odpusty dla Bractwa "Psałterza Błogosławionej Maryi Dziewicy w Krakowie".

1506 r. Albrecht Durer maluje dla Bractwa Różańcowego w Wenecji słynny obraz "Uroczystości różańcowe" (Muzeum Narodowe, Praga).

1571 r. Papież (dominikanin) św. Pius V przypisuje zwycięstwo pod Lepanto nad Turkami modlitwie różańcowej i ustanawia święto Matki Bożej Różańcowej, a wcześniej (1569) zatwierdza jednolitą formę różańca dla całego Kościoła (trzy części i piętnaście tajemnic).

1576 r. Publikacja pierwszego formularza Mszy wotywnej ("różańcowej").

ok. 1600 r. Włączono do Różańca trzy wezwania: wiary, nadziei i miłości, symbolizowane trzema "Zdrowaśkami".

1716 r. Cały świat katolicki obchodzi święto Różańca - 7 października.

1826 r. Maria Paulina Jaricot zakłada w Lionie we Francji wspólnotę Żywego Różańca, która po zatwierdzeniu przez Papieża, pod koniec jej życia liczy na świecie trzy miliony członków.

1858 r. Matka Boża osiemnaście razy objawia się w Lourdes z Różańcem w ręku, ze śnieżnobiałych pereł, połączonych ze złotym łańcuszkiem zakończonym złotym krzyżykiem.

1883 r. Papież Leon XIII ustanawia październik miesiącem szczególnej modlitwy różańcowej. Do Litanii Loretańskiej wprowadza wezwanie: "Królowo Różańca świętego, módl się za nami". Wydaje kilkanaście Encyklik o Różańcu.

1877 r. Objawienie Matki Boskiej w Gietrzwałdzie, w Polsce: "Chcę abyście codziennie odmawiali Różaniec".

1917 r. Różańcowe objawienia Matki Bożej w Fatimie : "odmawiajcie codziennie Różaniec". Rozkwit na świecie nabożeństw fatimskich.

1922-1963 r. Papieże tego okresu dokładnie określają wartość, godność, skuteczność i znaczenie modlitwy różańcowej: dla jednostek i rodzin, dla Kościoła, narodów i świata. Pius XI i Pius XII ogłosili po jednej encyklice różańcowej i mnóstwo Listów apostolskich. Papież Jan XXIII ogłosił dwa dokumenty o problematyce różańcowej, napisał także dwa rozważania różańcowe. Na audiencjach generalnych Papieże wygłosili mnóstwo przemówień o Różańcu świętym i rozdali niezliczoną ilość poświęconych różańców.

1939 r. Dominikanie powołują Krucjatę Różańca Rodzinnego, którą na skalę światową prowadził O. Patryk Peyton, Irlandczyk.

1949 r. W Austri O. Piotr Pawliczek, franciszkanin, zakłada wspólnotę modlitewną: "Różaniec - Drogi Pokuty - Modlitwy o Pokój na świecie". Wspólnota liczy ponad dwa miliony członków w stu pięćdziesięciu krajach.

1958 r. Dominikanie w Polsce powołują Krucjatę Różańca Rodzinnego. O. Szymon Niezgoda na samym tylko Podlasiu osobiście przyjmuje do Różańca rodzinnego ponad dwieście tysięcy rodzin. W całej Polsce Dominikanie wprowadzają w swoich kościołach "fatimskie nabożeństwa pokutne", które przyciągają tłumy wiernych.

1974 r. Papież Paweł VI w Adhortacji apostolskiej MARIALIS CULTUS, poświęca modlitwie różańcowej czternaście numerów (42-45). Podkreśla biblijny, ewangeliczny i chrystologiczny charakter modlitwy różańcowej. Różaniec wywodzi z liturgicznej modlitwy Kościoła. Dużo miejsca poświęca wspólnej modlitwie różańcowej w rodzinie.

1976-1978 r. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski, na mocy specjalnych uprawnień otrzymanych od Stolicy Apostolskiej, zatwierdza kierunki odnowy Różańca świętego w Polsce, mianowicie następujące Księgi Różańcowe, opracowane przez O. Szymona Niezgodę OP Promotora Różańcowego w Polsce:

1. Formularz Mszy wotywnej z Czytaniami Liturgicznymi ku czci Królowej Różańca Świętego

2. Ceremoniał procesji różańcowej do Najśw. Maryi Panny

3. Ceremoniał procesji różańcowej do Najśw. Imienia Jezusa

4. Ceremoniał procesji różańcowej o pokój między narodami (nowy Różaniec do Najśw. Imienia Jezusa).

5. Ceremoniał Żywego Różańca

6. Ceremoniał Różańca Rodzinnego

1970 r. Po wyborze Kardynała Karola Wojtyły na Papieża, O. Szymon Niezgoda OP organizuje w Polsce (w siedmiu miastach) Różaniec nieustający w intencji Papieża Polaka. Różaniec ten otrzymuje aprobatę i specjalne Błogosławieństwo Papieża i Prymasa Polski.

1978-1998 r. Papież Jan Paweł II w swoich przemówieniach na audiencjach generalnych (środowych), z okazji modlitwy Anioł Pański oraz podczas podróży misyjnych, ustawicznie zabiera głos na temat modlitwy różańcowej, potwierdza naukę swych poprzedników, podkreśla ewangeliczny, chrystologiczny, eklezjalny i maryjny charakter Różańca świętego; jego wymiar indywidualny, rodzinny i wspólnotowy, charakter modlitwy uwielbienia Trójcy Świętej i dziękczynienia za dzieło stworzenia i odkupienia, przebłagania i zadośćuczynienia za grzechy, modlitwy dzieci, młodzieży i dorosłych, duchownych i świeckich.

1980-1998 r. W Polsce szczególne miejsce zajmuje żywy różaniec dzieci, młodzieży, matek i ojców. W tych latach w samej tylko diecezji lubelskiej, O. Szymon Niezgoda OP zorganizował ponad pięć tysięcy żywych róż dzieci, młodzieży, matek i ojców. Szesnaście lat prowadzi Maryjne Dni Różańcowe dla Miasta Lublina, zorganizował Radę Żywego Różańca Lublina oraz dwie grupy Papieskiego Różańca Nieustającego, z których każda liczy po tysiąc osób. Wierni Lublina dzień i noc modlą się za Papieża Polaka.

2002 r. List Apostolski „Rosarium Virginis Mariae” Ojca Świętego Jana Pawła II o Różańcu Świętym.

 

 

 

       MENU

XVI. RÓŻANIEC

1. źródłem różańca jest Pismo święte

2. powstanie różańca

3. nazwa i owoce różańca

4. historia różańca

5. wizja mnicha Henryka z Kalkaru, co list o różańcu rozesłał

6. początki różańca

7. ważniejsze daty z dziejów Różańca świętego wg zbiorów O. L. Puzonia

8. żywy różaniec

9. 15 OBIETNIC, które Maryja miała złożyć każdemu, kto odmawia różaniec

10. cuda związane z modlitwą różańcową

11. świadectwo Nawrócenia Jana Budziaszka - perkusisty zespołu Skaldowie

12. formuła odmawiania różańca – instrukcja krok po kroku

13. różaniec – historia i teraźniejszość

14. Papieże o różańcu

      a) PIUS XI, ENCYKLIKA INGRAVESCENTIBUS MALIS. O różańcu świętym Najświętszej Maryi Panny

      b) JAN XXIII, LIST APOSTOLSKI IL RELIGIOSO CONVEGNO. Troska o pokój

      c) JAN PAWEŁ II, LIST APOSTOLSKI ROSARIUM VIRGINIS MARIAE. Różaniec Najświętszej Maryi Panny

 

 

 

 

 

MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!

W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.

Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]

A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.

Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha.     e-mail

Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.

Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.

 

WWW ARCHIWALNE