RÓŻANIEC
Początki różańca
Różaniec święty pod kątem tajemnicy wiary, pod kątem tajemnic "różańcowych" - korzeniami swymi sięga przepowiedni mesjańskich Starego testamentu o tajemnicach życia, męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa: "Badacie pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne. To właśnie o mnie dają one świadectwo" (J 5,39).
Cały Stary testament daje świadectwo o Chrystusie. Ponieważ tajemnice różańcowe opisane są w Piśmie świętym Starego i Nowego Testamentu, dlatego Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, jest streszczeniem Ewangelii i zarazem modlitwą chrystocentryczną, ukierunkowaną na Chrystusa Odkupiciela człowieka. W zbawczych tajemnicach Syna szczególne miejsce zajmuje Jego Matka, Matka Chrystusa i Kościoła.
WieD ALIGN="Justify"owiekowa tradycja Kościoła (Magisterium) i Zakonu dominikańskiego powstanie Różańca przypadła św. Dominikowi w jego walce z herezjami Waldenosów i Albigenosów. Orędownikiem tej opcji był szczególnie pap. Leon XIII. W tej tradycji kryje się jakaś tajemnicza prawda, której do dziś nie udało się w pełni wyjaśnić. Krytyczne badania uczonych ustalają istnienie Różańca na długo przed św. Dominikiem, przed XIII wiekiem, co nie umniejsza jego roli w krzewieniu i spopularyzowaniu tej modlitwy w całym Kościele.
Przełom w tej dziedzinie nastąpił w roku 1974, w nauczaniu pap. Pawła VI, który w Adhortacji apostolskiej MARIALIS CULTUS - O należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny - początki Różańca wywodzi z liturgii świętej, mianowicie z Psałterza Maryjnego (M.C. nr 48).
Praktykowaną od wieków formą Różańca ujednolicił i zatwierdził dla całego Kościoła papież dominikanin, św. Pius V Konstytucją apostolską CONSUEVERUNT ROMANI PONTIFICES, z dnia 17 września 1569 r. Odtąd w całym kościele Różaniec składa się z trzech części: radosnej, bolesnej i chwalebnej, oraz z piętnastu następujących tajemnic wiary:
Na dużych paciorkach odmawia się Modlitwę Pańską "Ojcze nasz" (zob. Mt 6,8-13), na małych zaś Pozdrowienie Anielskie "Zdrowaś Maryjo" (zob. Łk 1,28) - rozważając przy tym odpowiednie tajemnice wiary. Cały różaniec składa się z 15-tu Ojcze nasz i 150-ciu Zdrowaś Maryjo.
Papież Jan XXIII w Liście apostolskim IL RELIGIOSO CONVEGNO, z dnia 29 kwietnia 1961 r. mówi: "Różaniec Maryjny jest wzniosłą modlitwą publiczną i powszechną w obliczu zwyczajnych i nadzwyczajnych potrzeb Kościoła świętego, narodów i całego świata" (AAS, 53/1961/s.646).
XVI. RÓŻANIEC
1. źródłem różańca jest Pismo święte
5. wizja mnicha Henryka z Kalkaru, co list o różańcu rozesłał
6. początki różańca
7. ważniejsze daty z dziejów Różańca świętego wg zbiorów O. L. Puzonia
9. 15 OBIETNIC, które Maryja miała złożyć każdemu, kto odmawia różaniec
10. cuda związane z modlitwą różańcową
11. świadectwo Nawrócenia Jana Budziaszka - perkusisty zespołu Skaldowie
12. formuła odmawiania różańca – instrukcja krok po kroku
13. różaniec – historia i teraźniejszość
a) PIUS XI, ENCYKLIKA INGRAVESCENTIBUS MALIS. O różańcu świętym Najświętszej Maryi Panny
b) JAN XXIII, LIST APOSTOLSKI IL RELIGIOSO CONVEGNO. Troska o pokój
c) JAN PAWEŁ II, LIST APOSTOLSKI ROSARIUM VIRGINIS MARIAE. Różaniec Najświętszej Maryi Panny
MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!
W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.
Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]
A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.
Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha. e-mail
Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.
Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.
WWW ARCHIWALNE