SPOWIEDŹ

 

Trynitarne podstawy sakramentu pokuty

 

 

Przez całe swe życie, lecz jeszcze bardziej na krzyżu, Chrystus czuł na sobie ciężar wszystkich grzechów świata. Krzyżując Chrystusa, ludzie odrzucili Boga. Sprawiło Mu to ogromny ból, ponieważ widział On w tym jednocześnie obrazę Ojca i krzywdę, którą ludzie wyrządzili samym sobie, broniąc się przed nieskończoną Miłością.

Na krzyżu Chrystus wyznał swojemu Ojcu grzechy całego świata. Przyjmując na siebie ich brzemię, czuł doskonałą skruchę i odrzucał je w sposób całkowity.

Podczas spowiedzi chrześcijanin uczestniczy w owej doskonałej skrusze Chrystusa: jest w niej zanurzony. Otrzymuje od Zbawiciela łaskę odrzucenia własnych grzechów i grzechów całego świata.

Otrzymując natomiast rozgrzeszenie kapłańskie, penitent uczestniczy w rozgrzeszeniu świata, którego udzielił Ojciec sprawiając, że Jego Syn zmartwychwstał. I nie przypadkiem właśnie w dniu swego zmartwychwstania Chrystus zobowiązał swoich Apostołów do przekazywania światu tego ojcowskiego rozgrzeszenia. Obdarzając uczniów mocą Ducha Świętego, przez którego z woli Ojca dokonało się Jego zmartwychwstanie, mocą, która Go przepełniała, rzekł: 'Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane' (J 20, 21-23)

Adrianna von Speyr, 'Spowiedź', Lethielleux

 

 

DOMOWA

MENU - spis treści

 

RACHUNEK SUMIENIA i SPOWIEDŹ - powrót do Boga Miłosiernego i wspólnoty Kościoła

RACHUNEK SUMIENIA

O Rachunku sumienia (prawie wszystko …)

Modlitwa przed rachunkiem sumienia

RACHUNEK SUMIENIA w oparciu o dziesięć przykazań Bożych

RACHUNEK SUMIENIA w oparciu o przykazania Miłości

RACHUNEK SUMIENIA w oparciu o hymn o miłości św. Pawła

RACHUNEK SUMIENIA w oparciu o osiem błogosławieństw

Rachunek sumienia – szczegółowy

inne rachunki sumienia (w tabletce)

Modlitwa po rachunku sumienia

SPOWIEDŹ

Trynitarne podstawy sakramentu pokuty

Spowiedź sakramentem nawrócenia

Warunki dobrej spowiedzi

Modlitwa przed i po spowiedzi

Formuła spowiedzi

UNIKAM SPOWIEDZI, bo ... - Ty, też tak się wykręcasz?

 

 

 

MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!

W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.

Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]

A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.

Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha.     e-mail

Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.

Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.

 

WWW ARCHIWALNE