RACHUNEK SUMIENIA i SPOWIEDŹ

 

 

WARUNKI DOBREJ SPOWIEDZI

 

 

1. Rachunek sumienia

2. Żal za grzechy

3. Mocne postanowienie poprawy

4. Spowiedź szczera

5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

 

 

wyjaśnienie

 

I.

1. Rachunek sumienia - to modlitwa z Bogiem i rozliczenie swoich grzechów. Prześledzenie wszystkich wydarzeń z przeszłości i "wyłapanie" grzechów (takich jak np. nieuczestniczenie w niedzielnej mszy świętej, nieszanowanie rodziców itd.)

2. Żal za grzechy - jest to żałowanie za popełnione grzechy i przemyślenie swoich postępowań. Uczy nas tego, żeby nie popełniać tych samych grzechów w przyszłości.

3. Mocne postanowienie poprawy - zsumowanie rachunku sumienia i żalu za grzechy. Należy się nawrócić i poprawić. Poprawa musi być realna do spełnienia i proporcjonalna w stosunku do winy.

4. Szczera spowiedź - przyznanie się do swoich grzechów przed Bogiem i Kościołem. Należy wyznać swoje grzechy księdzu, który jest pośrednikiem pomiędzy nami a Bogiem. Należy wyznać wszystkie grzechy jakie pamiętamy, bez zatajania ich. Każdy grzech jest do naprawienia i Bóg zawsze wybacza.

5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu - czynność, która doprowadza do naprawienia zła (grzechu), który popełniliśmy. Ma nas to nauczyć dobrego postępowania i nawyku w naprawianiu swoich błędów. Należy np. naprawić wyrządzone szkody itd.

 

II.

1. Rachunek Rachunek sumienia to nie tylko liczenie swoich grzechów i przypomnienie ich. Rachunek sumienia to modlitwa grzesznika z Bogiem. A by dobrze przygotować się do rachunku sumienia powinniśmy zastanowić sie dlaczego popełniliśmy nasze grzechy i co było tego powodem. Powinniśmy dostrzec miłosierdzie Boga i uwierzyć ze mimo grzechów Bóg nas bardzo kocha.

2. Żal za grzechy-Powinniśmy , żałować wszystkich naszych grzechów. Nie powinniśmy znajdować jakiegoś,, ale,,. Każda zła sytuacja popełniona prze ze mnie jest grzechem i powinniśmy to sobie uświadomić. Musimy żałować wszystkich popełnionych grzechów. To konieczne , aby żal za grzechy był prawdziwy.

3. Mocne postanowienie poprawy-Powinniśmy chcieć zmienić sie , obiecać Bogu poprawę i zastanowić sie nad sobą.

4. Szczera spowiedź- to wyznanie wszystkich posiadanych grzechów. Nie możemy , żadnego zachować dla siebie. Bóg nam wszystkie wybaczy , ale pod warunkiem , że będzie to prawdziwa szczera spowiedź.

5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu.-Jeśli to tylko możliwe powinniśmy naprawić wszystkie popełnione grzechy. Powinniśmy przeprosić wszystkich , których obraziliśmy , lub skrzywdziliśmy. Powinniśmy postarać sie aby na przyszłość nie popełniać owych grzechów, choć jest to bardzo trudne

 

za: https://brainly.pl/zadanie/2229061

 

 

 

MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!

W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.

Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]

A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.

Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha.     e-mail

Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.

Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.

 

WWW ARCHIWALNE