Szkoła Modlitwy
Panie, naucz nas się modlić... (Łk 11, 1)
MODLITWY - RÓŻNE
Ofiarowanie się Panu Bogu
P. i W. Przyjm, Panie, całą wolność moją. Zabierz pamięć, rozum oraz całą wolę. Wszystko, co mam lub posiadam, Ty mi dałeś. Wszystko to zwracam Tobie i oddaję całkowicie rządom Twej woli. Daj mi jedynie miłość ku Tobie i łaskę swoją, a będę dość bogaty i niczego więcej nie pragnę. Amen.
(na zakończenie)
K. Módlmy się. Panie Boże, Ojcze Wszechmogący, udziel nam światła Ducha Świętego, broń nas korzących się przed Twoim majestatem od wszelkich niebezpieczeństw, abyśmy z radością Ciebie Chwalili. Przez Chrystusa...
W. Amen
Dziękczynienia rodziny
(Po każdym dziękczynieniu powtarzamy: Dziękujemy Ci Boże)
P - Pan Bóg nie jest samotny, w Bogu są trzy Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty, i między tymi Trzema Osobami istnieje najpiękniejsza miłość jaka w ogóle istnieć może. Stąd też Trójca Święta tworzy najbardziej kochającą się Rodzinę, wzór dla naszych rodzin.
W - Dziękujemy Ci Boże.
- Chrystus Pan wyniósł małżeństwo do godności sakramentu. Sakrament małżeństwa podobnie jak wszystkie sakramenty, uobecnia Chrystusa i Jego Dzieło Zbawcze. Przez ten sakrament Chrystus „wychodzi naprzeciw chrześcijańskim małżonkom i pozostaje z nimi nadal...” Pozostaje z nimi rzeczywiście, by obdarzać ich swoimi mocami - łaskami, aby mogli dobrze wypełniać przyjęte przez siebie zadania, zwłaszcza prawdziwie kochać, rodzić i po chrześcijańsku wychowywać dzieci.
- Dzięki Ci, Boże za przypomnienie, że małżonkowie chrześcijańscy są odpowiedzialni za rozwój życia religijnego: powinni więc wzajemnie pomagać sobie w rozwijaniu swoich zalet i opanowywaniu wad, troszczyć się o swoje uświęcenie, modlić się za siebie, być jedno dla drugiego przykładem życia chrześcijańskiego.
- Chrystus Pan, uczy nas, że małżeństwo polega na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu, serdecznej czułości okazywanej sobie stale, na prawdziwym szacunku i wdzięczności dla siebie. By jednak małżonkowie mogli się dobrze poznać, być wobec siebie szczerymi, mówić sobie nawzajem o swoich przeżyciach, mieć czas na takie rozmowy - dialog małżeński. By takie zjednoczenie serc osiągnąć, potrzebny jest długotrwały wysiłek wkładany w świadczenie sobie wzajemnej miłości, której uczy nas każdego dnia Jezus Chrystus.
- Rodzice ponieważ dali życie dzieciom, w najwyższym stopniu są obowiązani do wychowywania potomstwa i dlatego muszą być uznani za pierwszych i głównych jego wychowawców. To zadanie jest tak wielkiej wagi, że jego ewentualny brak z trudnością dałby się zastąpić. Za to, że pamiętaliśmy, że w wychowaniu niezbędne są: prawdziwa miłość do dziecka i świadomość, że wychowuje się ono od początku swego istnienia, i że szczególne miejsce w wychowaniu zajmuje wychowanie religijne.
- Za dzieło Stworzenia, Odkupienia i Uświęcenia... Za Twe niezgłębione miłosierdzie i błogosławiony nakaz: „Czyńcie sobie ziemię poddaną...”. Za coraz to nowe ludzkie pomysły, ulepszenia, wynalazki - inspirowane Twą mądrością, a oddawanie na pokojową służbę człowiekowi, by mu w zasięgu Twej woli ułatwić, ubogacić i milszym uczynić życie.
- Za Twoją opatrzność nad nami. Za ziemię, jej owoce i wspaniałe widoki, za rozwój wartości prawdziwie ludzkich... Za najnowsze osiągnięcia w różnych dziedzinach życia, idące po linii Twego nakazu: „czyńcie sobie ziemię poddaną...”. Z każdy znak Twojej dla nas dobroci.
- Przyjmij, Chryste, naszą wdzięczność za to, że wartości nieba zstąpiły na ziemię drogą Twego wcielenia i narodzenia, byśmy mogli ubogacić wszystkie sprawy tego świata.
- Dzięki Ci, Boże, że szczodrobliwą ręką Ojca i moich braci dajesz nam wszystko, co jest potrzebne do szczęścia na ziemi i co prowadzi do pełni szczęścia w niebie..., że zapewniasz miłującym Cię pokój, radość i zadowolenie.
- Dzięki Ci, Boże, za Niepokalaną Dziewicę..., za wyniesienie Jej ponad wszystkie stworzenia..., za to, że uczyniłeś Ją Matką Zbawiciela świata, Wspomożycielką i Rozdawczynią łask.
- Dzięki Ci, Boże, że każdemu człowiekowi dajesz Anioła Stróża, by mu pomagał iść drogą Twej woli ku pełni szczęścia.
- Dzięki Ci, Chryste, za to, że podjąłeś misję przywrócenia rodu ludzkiego do łaski Ojca. Za łaskę rozumienia, że grzech jest zarzewiem niezgody, nędzy, nierówności ... . Za nieustanny pęd człowieka do doskonałej miłości,
do coraz większej miary szacunku dla każdego, do coraz bogatszej realizacji ludzkich tęsknot, za afirmację człowieczeństwa i jego wartości, za sprawiedliwość, autentyczną dobroć i tolerancję, za harmonię ludzkich serc, za osobisty i społeczny pokój.
- Dziękuję Ci, Panie, że umarłeś na krzyżu za nasze grzechy!
- Pan Jezus, Człowiek strudzony i zdrożony, zakurzony pyłem dróg palestyńskich, Syn cieśli z Nazaretu, Nauczyciel w ubogim odzieniu i zniszczonych sandałach. Przemienił się na Górze światłością swego Bóstwa, tak, iż Oblicze Jego jaśniało jak słońce, a odzienie jako śnieg”. Każdy szary dzień naszego Życia Boską moc Twojej miłości przemienia w jasność Twej chwały i w nieutracalne dobro człowieka.
- Dzięki Ci za to, Ojcze niebieski, który tak ukochałeś człowieka, że Syna swego nam dałeś, aby każdy, który w Niego wierzy, miał w sobie życie nieśmiertelne.
- Jak niedościgła jest różnica między zwykłym chlebem na stole, a chlebem konsekrowanym na ołtarzu, tak wielka może istnieć różnica między jedną, a drugą wartością moralną każdej myśli ludzkiej, słowa i czynu, każdej radości ludzkiej, pracy i trudu, każdej walki duchowej, niespodzianki i bólu. Tobie, Chryste, to zawdzięczamy... Twojemu zwycięskiemu Zmartwychwstaniu i Duchowi, przez którego żyjesz w nas.
- Kocham Cię, Boże i dzięki składam za to, że jesteś Bogiem - Ojcem naszym, za obowiązek miłowania ludzi, za to, że kazałeś dobro świadczyć drugim.
- Kocham Cię, Boże, i dzięki składam za Kościół święty i matkę Ojczyznę, za miasta, wioski, huty, kopalnie, za wszystko, co w trudzie i znoju budują ludzie.
- Kocham Cię, Boże, wielbię i dzięki składam za rodziców, rodzeństwo, sąsiadów, za wychowawców i nauczycieli, za wszystkich ludzi na świecie, bo to są moi bracia! Za to wielbię Ciebie, że ja korzystam w każdej chwili z ich poświęcenia, pomocy, ofiary, umiejętności.
- Kocham Cię, Boże, i dzięki składam za szlachetną ludzką pracę, spełnianą na wszystkich posterunkach świata o każdej godzinie dnia i nocy.
- Zbawicielu drogi, pokorny w męce, a potężny w Zmartwychwstaniu, przyjmij naszą wdzięczność za pomoc Twej łaski. Ty nią oświecałeś nasze umysły, potęgowałeś ukochane dobra, wzmacniałeś naszą wolę w pracy nad sobą, w osiąganiu właściwych postaw w służbie człowieka.
- Boski Pocieszycielu, dzięki Ci składamy za siedmiorakie dary Twoje... . One to niosą nam nadprzyrodzoną zdolność do Bożego Słowa. Bez pomocy Twych darów nie mogłyby należycie rozwijać się, kwitnąc i owocować ludzkie cnoty, sprawności.
- Kocham Cię, Boże, i dzięki składam jako pierwszej przyczynie każdego ludzkiego dobra.
- Kocham Cię, Boże, i dzięki składam za duszę nieśmiertelną z jej władzami: rozumem i wolą... Za ciało i zdolności... Za siłę i poczucie ludzkiej godności.
- Kocham Cię, Boże, i dzięki składam za chleb powszedni, który podtrzymuje, rozwija i krzepi me siły... Za chleb Twego słowa i rosę Twej łaski.
- Dzięki Ci, mój Boże, za wszystkie dary, jakie zesłałeś mi, nam i całej ludzkości... . Za wszystkie dobre, piękne i mądre słowa, które padły na glebę mojego serca i moich braci.
- Dzięki Ci, Boże, za to, że w wielu małżeństwach wyznaczone są role od początku, stanowią wynik wzajemnych porozumień i zależne są od kompetencji, każde z dwojga jest zdolne przejąć rolę drugiego.
- Dzięki Ci, Boże, za równość partnerską w małżeństwie, która pozwala na zmianę ról i samodzielność każdego, dającą obojgu poczucie równej wartości i równej rangi, które tworzą równowagę związku.
- Dzięki Ci, Boże, że potrzeby i życzenia w naszych małżeństwach, każdego z dwojga, aby ich uzgadnianie dawały możliwość optymalnego zaspokojenia potrzeb każdego z członków rodziny.
- Dzięki Ci, Boże, za to, że własna działalność każdego z członków rodzin traktowana jest jako czynnik ożywiający wspólnotę, a nie dzielący.
- Dzięki Ci, Boże, że konflikty w naszych rodzinach rozwiązuje się otwarcie według zasady „uczciwej kłótni”, poszukuje się rozwiązań uznawanych przez wszystkie strony za zadawalające.
- Dzięki Ci, Boże, że w wielu rodzinach każdy z jej członków niezależnie dąży do rozwoju i samorealizacji, szuka sensu życia, a rodzina mu w tym pomaga; dzieci są wyrazem wzajemnej przynależności i miłości oraz podstawą więzi.
- Boże i Ojcze nasz! Racz przyjąć nasze dziękczynienie za każdy dzień... za błogosławioną Opatrzność... za ojcowskie przebywanie z nami, za dobroć Twą i miłość.
(dalszy ciąg modlitwy dziękczynnej można wziąć z: „Na chwile ciszy - czytania i modlitwy” (180), s.166 - pt.: „TO SĄ TEŻ CIERPIENIA JEZUSOWE”)
MODLITWY (I BŁOGOSŁAWIEŃSTWA) W INTENCJI CZŁONKÓW RODZINY
K. lub P. Módlmy się. Przychodzisz do nas, Panie, w szczególny sposób na modlitwie; w całym blasku swego miłosierdzia „Przybity za nasze grzechy.” „Zdruzgotany za nasze winy.” Tak jesteś nam bliski. Świadomi własnych grzechów i win, chcemy Cię na zawsze zatrzymać w naszych rodzinach poprzez Twoje błogosławieństwo. Bo w Twoich „ranach jest nasze zdrowie”. Przez Chrystusa...
W. Amen.
Modlitwa żony i matki
P. Matko Najświętsza, Maryjo, cieszę się, że z Tobą dzielę godność niewiasty i małżonki. Uproś u Pana naszego Jezusa Chrystusa świętość naszego małżeństwa. Wiem, że mam wielkie zadanie: przez uświęcenie osobiste uszlachetniać tych, którzy ze mną żyją. Nie chcę zawieść Bożego zaufania. Pomóż mi, Matko pięknej miłości, miłować Boga nade wszystko, naucz modlić się i obcować z Bogiem. Boże mój, jestem gotowa do służby w moim macierzyństwie, w moim powołaniu. Ty, Matko Najświętsza, strzeż mnie. Towarzysz mi wszędzie, abym zawsze była wierna Bogu jako jego dziecko, jako małżonka, jako matka kochanego dziecka.
W. Amen.
Modlitwa ojca rodziny
P. Ojcze nasz w niebie, dziękuję Ci za łaskę, że z Tobą, Boże, dzielę imię i godność ojca. Jak pozwoliłeś mi mieć udział w Twojej mocy, tak wspieraj mnie łaską z wysoka, abym z poczuciem odpowiedzialności wypełniał zadanie stróża rodziny. Panie Jezu, który także miałeś na ziemi umiłowanego ucznia i rodzinę ukochanych przyjaciół - pomnij, że i ja mam rodzinę szczególnie mi drogą i umiłowaną. Proszę Cię, pociągnij moich najbliższych do lepszego poznania i gorętszego ukochania Twego Serca, strzeż ich na drogach życia od każdego niebezpieczeństwa, zachowaj w łasce i zdrowiu, błogosław ich wysiłkom i dobrym zamiarom, czuwaj nad nami skrzydłami Opatrzności Twojej.
W. Amen.
Rodzina (modlitwa i błogosławieństwo)
P. Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi, Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem, spraw aby każda rodzina przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, Narodzonego z Niewiasty, i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń. Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości. Spraw, aby miłość umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa okazała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny. Spraw wreszcie, błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i poprzez rodziny. Przez Chrystusa Pana naszego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem na wieki wieków.
Opiekunko Rodzin! Zawierzamy Ci wszystkie rodziny w Polsce; niech w łączności z parafią, wspierane prawem państwowym, pielęgnują miłość i przebaczenie.
W. Amen.
Małżonkowie
P. Boże, to dzięki Tobie istnieje na świecie miłość i wspólnota pomiędzy ludźmi. Prosimy Cię, abyśmy jako mąż i żona, jako przyjaciele, jako bliźni umieli odwzorować poszanowanie, z jakim Jezus Chrystus miłował ludzi sobie podobnych, abyśmy umieli osiągnąć szczęście zgodnie z Jego duchem oraz byśmy wierzyli, że Ty jesteś źródłem wszelkiej miłości, samą miłością, nasz Bóg i nasz Ojciec. Boże, złączyłeś się z ludźmi poprzez ciało i duszę, jesteś we wspólnocie z każdym z nas. Prosimy Cię, daj nam dowody Twej wierności w dniach radosnych i w dniach smutnych. Spraw, abyśmy w imię Twoje mogli zawsze znaleźć siłę do kochania i szanowania tych, którzy są nam powierzeni, którym mamy towarzyszyć i dochować wierności przez całe życie aż do śmierci, aż do wieczności.
W. Amen.
(Błogosławieństwo - wzajemne małżonków)
(pierwszy mąż - kładzie ręce na głowie żony i mówi)
Ponad wszelką miłość łączy nas miłość Boga. Dlatego ja kocham cię (tutaj mąż wymienia imię żony, żona - męża) w Chrystusie Jezusie, błogosławię cię, oraz przyrzekam wierność tobie i Bogu i raczej jestem gotowy(a) umrzeć niż zerwać tę przysięgę miłości. Amen.
(teraz żona powtarza ww. błogosławieństwo)
Rodzice za dzieci
P. Ojcze niebieski, z dobroci swojej darowałeś nam dzieci. Pozwoliłeś, byśmy im dali życie doczesne. Spraw, niech podołamy wychować je również do życia wiecznego; wszak bardziej jeszcze niż naszymi - są one dziećmi Twoimi.
Ty od wieków wiesz, co się z nimi stanie. My możemy tylko złożyć naszą o nie troskę w Twoje ojcowskie ręce, pracując dla nich i starając się o ich dobro, na ile nas tylko stać.
Cóż pomogłyby nasze starania, gdybyś Ty nie troszczył się o nie? Cóż znaczyłyby nasze plany, gdybyś Ty o nich zapomniał? Na cóż zdałoby się nasze czuwanie, gdybyś Ty nie był ich stróżem?
Ojcze spraw, abyśmy nigdy nie zaniedbali czuwania i starań o nasze dzieci, ale niech również nigdy nie poddajemy się niepokojowi i trwodze.
Daj nam mądrość potrzebną do pokierowania naszymi dziećmi, cierpliwość w pouczaniu, czujność, by je przez przykład przyzwyczaić do dobrego, miłość w karaniu, siłę w prostowaniu ich dróg. Błogosław naszemu wychowaniu. Tobie, dobry Ojcze, pragniemy ufać i służyć Ci z łaski Chrystusa, Pana naszego.
Matko Najświętsza, Twej macierzyńskiej opiece polecamy dzieci nasze. Troskliwa Matko z Nazaretu! Zawierzamy Ci nasze dzieci i młodzież, ich zdrowie fizyczne i moralne, ich wychowanie i kształcenie w przedszkolach, szkołach i wszystkich uczelniach. Oby znalazły zawsze kochających i mądrych wychowawców i nauczycieli.
W. Amen.
(Błogosławieństwo - dzieci przez rodziców)
(kładą ręce na głowach dzieci i mówią)
W. Panie Boże, nasz Stworzycielu i Ojcze przyjmij naszego syna / córkę i zachowaj go / ją od zasadzek szatana. Niech zawsze złączony(a) z Tobą, wzrasta ku Twojej chwale i dobru Kościoła świętego.
(rodzice czynią znak krzyża świętego nad głowami dziecka / dzieci wypowiadając słowa:)
Błogosławię cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen
Dzieci za rodziców
(dziecko / dzieci)
W. Boże nasz Ojcze, który jesteś w niebie, polecamy Ci naszych rodziców, strzeż ich na drogach życia od każdego niebezpieczeństwa, zachowaj w łasce i zdrowiu, uświęć ich miłość i czuwaj nad nimi. Amen.
(Błogosławieństwo - dziecko / dzieci trzymają ręce na głowach rodziców)
W. Panie Boże nasz, błogosław naszym rodzicom, ich wysiłkom i dobrym zamiarom, aby byli wzorem Twojej Miłości.
(dziecko / dzieci czynią znak krzyża świętego nad głowami rodziców wypowiadając słowa:)
Błogosławię was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen
Modlitwa za mojego chłopca
W. Boże Ojcze! Postawiłeś na mojej drodze człowieka, któremu oddałam moje serce i z którym chcę na zawsze związać mój los. Czuwaj nad tym kochanym. Broń go od niebezpieczeństw. Spraw, aby w Tobie osiągnął swoją życiową dojrzałość. Uczyń go prawym, mądrym i dobrym. Daj mu mężne serce, żeby się nie obawiał trudności, lecz przełamywał je w Imię Twoje. Daj mu siłę, aby potrafił władać sobą i domem, którego będzie głową. Uformuj w nim postawę ojcowską, żeby znalazł szczęście w obdarowywaniu swoich najbliższych, żeby nie szukał siebie, ale opiekował się tymi, których mu powierzysz. Uczyń go narzędziem Twojej Opatrzności. Niech tak jak Ty opiekuje się słabymi i bezbronnymi. Niech odważnie staje w obronie każdego poczętego życia. Niech mnie i nasze dzieci prowadzi do Ciebie.
Święty Józefie, Patronie mężczyzn! Broń mego chłopca od pokus fałszywej męskości. Naucz go opanować zmysłowość i podporządkować ciało Służbie prawdziwej miłości. Naucz go kochać miłością czerpaną z Boga. Chroń mego miłego przed alkoholizmem. Spraw, bym się mogła bezpiecznie oprzeć na moim wybranym. Naucz go obowiązkowości troski o zakładany dom. Niech tak jak Ty będzie jego opiekunem. Niech będzie mu ze mną dobrze. Spraw, aby mi był wierny, żeby się potrafił oprzeć pokusie zdrady i dotrzymał swoich przyrzeczeń. Bądź mu pomocą i wspieraj go w każdej potrzebie. Amen.
Modlitwa za moją dziewczynę
W. Panie Jezu! Proszę za moją dziewczynę. Błogosław jej. Spraw, by jej było ze mną dobrze. Nie dopuść, żebym ją kiedykolwiek skrzywdził. Rozwiń ją do miłości dojrzałej. Przygotuj do roli żony i matki. Daj, żeby była szczęśliwa, żeby się mogła na mnie oprzeć. Pomóż mi doprowadzić ją lepszą i bogatszą w łaskę do wiecznego szczęścia. Dopomóż mi osłonić jej niewinność. Chroń ją od pokus. Spraw, by mi była wierna i żeby mnie kochała miłością czerpaną z Ciebie.
Matko Najświętsza! Przygotuj ją do życia miłości. Daj jej postawę ofiarną. Niech będzie dobra, niech niesie pomoc potrzebującym i opiekuje się słabym i bezbronnym. Odkryj przed nią cud macierzyństwa. Naucz ją dbałości o nasz przyszły dom. Niech w służbie na rzecz rodziny dostrzeże swoje najpiękniejsze zadanie. Niech nie czuje się ograniczona obowiązkami żony i matki, lecz w wiernym ich wypełnianiu odnajdzie swoje szczęście. Spraw, żeby była cierpliwa i cicha, żeby umiała nieść pokój Boży i łagodziła spory. Niech, naśladuje Ciebie i tak jak Ty wypełnia Matko Boży plan. Amen.
Narzeczeni
P. Ojcze nieskończenie dobry! Dziękujemy, że pozwoliłeś nam się odnaleźć. Dziękujemy Ci za łaskę naszego porozumienia i za miłość wzbudzoną w naszych sercach.
Uśmiechasz się Panie, patrząc na naszą radość. Ty nas szykowałeś do tej chwili od poczęcia. Ty nas formowałeś, żebyśmy rozmiłowali się w sobie i prowadziłeś za rękę, żebyśmy nie mogli się rozminąć. Dziękujemy Ci Panie, za Twoją Opatrzność, za to, że ustawicznie czuwasz nad nami.
Rozwiń, Panie, naszą miłość. Uzdolnij nas do podjęcia Twego powołania. Chcesz, abyśmy razem związali nasz los i ręka w rękę budowali wspólne gniazdo. Tobie się powierzamy. Ty nas prowadź i chroń od wszelkiego zła. W Tobie pragniemy tworzyć wspólnotę i należeć do siebie na zawsze. Pobłogosław nam Ojcze! Amen.
(Błogosławieństwo)
K. Ukochani, synowie i córki, jesteście przekonani do głębi, że żyjąc łaskami sakramentu małżeństwa - krocząc drogą „niestrudzonej i szlachetnej miłości” ku tej świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani przez łaskę. I to nie dzięki jakiejś dowolnej zachciance, lecz dzięki miłości Ojca, który pragnie rozwoju swych dzieci i całkowitego ich szczęścia. Na drodze do tego celu nie będziecie zostawieni samym sobie, albowiem Chrystus i Duch Święty nieustannie będą pracować dla was jak „dwie ręce Boga”. Niech was Bóg Błogosławi.
W. Amen
Matka w stanie błogosławionym
P. Boże, Ojcze najlepszy, dzięki Ci składam za stworzenie duszy nieśmiertelnej dziecięciu, które noszę w moim łonie. Dziękuję również za Anioła Stróża, którego mu dałeś.
Aniele Stróżu mego dziecka, proszę cię broń je przeciw wszelkim urazom, zranieniom, chorobom. Strzeż jego rozwoju, aby urodziwszy się szczęśliwie mogło wzrastać i poznać osobiście Boga i wybrać Go za swego Pana, a idąc za Nim, mogło wejść do Królestwa niebieskiego, gdzie wspólnie będziemy Cię wychwalać na wieki wieków.
W. Amen.
(Błogosławieństwo)
K. Panie, Boże nasz, Stwórco wszelkiego życia, spojrzyj na te matki, które proszą o Twoje błogosławieństwo dla siebie i swoich dzieci; napełnij je głęboką radością na widok cudu nowego życia; błogosław im i otaczaj swoją opieką.
Spraw, aby potomstwo, którego się spodziewają ujrzało światło tego życia w dobrym zdrowiu. Niech dzieci te wzrastają pod opieką rodziców, niech od nich doznają miłości, której człowiek tak bardzo w życiu potrzebuje. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana naszego.
W. Amen.
Osoby samotne
P. Ojcze, który jesteś w niebie, jesteśmy samotni, często starzy i zmęczeni, życie jest dla nas prawie udręką. Zdaje się nam, że jesteśmy niepotrzebni. Często nie rozumiemy dzisiejszych ludzi i czujemy się wśród nich osamotnieni. A przecież nasze serce pragnie jeszcze innym udzielać miłości, niczego innego już nie posiadamy. Chcielibyśmy się dostać do Ciebie i do naszych ukochanych, którzy już są u Ciebie. Chcemy jednak mocno w to wierzyć, że nasze życie ma jeszcze jakiś sens, ponieważ Ty nam je przedłużasz. Stale spoglądamy na krzyż naszego Zbawiciela, Pana Jezusa, i z Niego czerpiemy wszelką siłę. Boże błogosław nasze wysiłki, słabości, tęsknoty i trudy dnia, abyśmy byli bliżej Twojej miłości.
W. Amen.
(Błogosławieństwo)
K. Boże w Trójcy Jedyny, błogosław osoby samotne poprzez wstawiennictwo naszej umiłowanej Matki Maryi, św. Józefa, świętych ich patronów, Aniołów Stróżów i wszystkich Aniołów, i wszystkich świętych przez Chrystusa...
W. Amen.
Za kapłanów
P. O Boże, Pasterzu i Nauczycielu wiernych, których dla zachowania i rozszerzania swojego Kościoła ustanowił kapłaństwo i rzekł do swoich uczniów: „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Oto przystępujemy do Ciebie z gorącym pragnieniem i błagamy Cię usilnie: racz zesłać robotników na żniwo swoje, ześlij godnych kapłanów do świętego swojego Kościoła. Daj, Panie, aby wszyscy, których od wieków do swej świętej służby wezwałeś, głosu Twego chętnie słuchali i z całego serca za nim postępowali. Strzeż ich od niebezpieczeństw świata, udziel im ducha rady i napełnij ich swej świętej bojaźni, aby łaską kapłaństwa obdarzeni, słowem i przykładem nauczali nas postępować drogą przykazań Twoich i doprowadzili do błogosławionego połączenia z Tobą, który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W. Amen.
Za zmarłych
P. i W. Wieczny odpoczynek (3x) i Zdrowaś Maryjo (1x)
SZKOŁA MODLITWY. Panie, naucz nas się modlić... (Łk 11, 1)
Panie, naucz nas się modlić... (Łk 11, 1)
Modlitwy do Syna Bożego - Jezusa Chrystusa
Modlitwy do Świętej Rodziny z Nazaretu
Św. Ignacy Loyola - módl się ze mną - proszę!
Metoda św. Franciszka Salezego
Św. Tereso Doktorze Kościoła - Módl się za nami!
MODLITWY RÓŻNE
Katechizm Piusa X – o modlitwie
Katechizm Kościoła Katolickiego – o modlitwie
MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!
W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.
Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]
A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.
Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha. e-mail
Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.
Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.
WWW ARCHIWALNE