Strona główna

Publikacje

Artykuły i wykłady

Modlitwa

Misteria

Prace przyjaciół

NEWSY!

O sobie



MAŁŻEŃSTWO ZADANIEM MIŁOŚCI. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa.

Przeszkody małżeńskie

 

Małżeństwo zawarte i dopełnione jest nierozerwalne, czyli nie może ono zostać rozwiązane ani za obopólną zgodą małżonków, ani też wyrokiem żadnego sądu.

Małżeństwo ważnie zawarte ale nie dopełnione może zostać rozwiązane przez dyspensę papieską.

Przeszkody małżeńskie mogą pochodzić:

1.      z prawa Bożego naturalnego (nie mogą zawierać małżeństwa osoby fizycznie niezdolne do współżycia i blisko ze sobą spokrewnione)

2.      lub Bożego pozytywnego (nieważne jest małżeństwo z osobą związaną węzłem małżeńskim)

3.      oraz z ustanowienia Kościoła.

Pierwsze i drugie odnoszą się do wszystkich ludzi, a trzecie jedynie do katolików.

 

Rozrywające przeszkody małżeńskie

 

1. Brak odpowiedniego wieku.

2. Niezdolność fizyczna (impotencja)

Nieważnie zawierają małżeństwo ci, którzy nie są zdolni do współżycia seksualnego. Niezdolność ta może być wrodzona lub nabyta i polega na anomaliach anatomicznych albo funkcjonalnych uniemożliwiających współżycie małżeńskie. Niezdolność fizyczna w zanaczeniu przeszkody do zawarcia małżeństwa musi istnieć przed ślubem i posiadać cechy trwałości. Jeżeli zistnieje dopiero po zawarciu małżeństwa, nie powoduje jego nieważności. Od niezdolności fizycznej należy odróżnić niepłodność, która nie stanowi przeszkody rozrywającej.

3. Węzeł małżeński

Osoby już związane ważnie zawartym małżeństwem, czyli za życia współmałżonka, nie mogą zawierać małżeństwa z inną osobą. Jeśliby to jednak uczyniły, małżeństwo takie jest nie ważne, a oni sami popełniają wykroczenie zwane bigamią.

Tej przeszkody nie zawarcie małżeństwa cywilnego, jednakże ze względu na wynikające z takiego związku zobowiązania np. w stosunku do dzieci, na zawarcie małżeństwa sakramentalnego z inną osobą wymagane jest uzyskanie zgody biskupa diecezjalnego.

4.Różna wiara

Narzeczeni, z których jedno nie jest ochrzczone, nie mogą ważnie zawierać ze sobą małżeństwa. W takim przypadku byłoby najlepiej gdyby strona nie ochrzczona zdecydowała się na przyjęcie wiary katolickiej. Jeżeli jednak stanowczo odrzuca taką możliwość, wymagane jest uzyskanie dyspensy. Udzielana jest ona pod warunkiem założenia zobowiązania zachowania wiary przez stronę ochrzczoną oraz wychowania dzieci w religii katolickiej.

5.      Przyjęcie święceń.

6.      Publiczny i wieczysty ślub czystości.

7.      Uprowadzenie.

8.      Małżonkobójstwo.

9.      Pokrewieństwo.

Za krewnych uważa się osoby pochodzące od wspólnego przodka, niezależnie od tego, czy wynika ono ze związku małżeńskiego czy pozamałżeńskiego. Nigdy nie mogą ważnie zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej (ojciec – córka – wnuczka). W linii bocznej pokrewieństwo stanowi przeszkodę do czwartego stopnia. Praktycznie wyklucza ona małżeństwo pomiędzy: bratem i siostrą, stryjem i bratanicą (wujkiem i siostrzenicą), ciotką i siostrzeńcem lub bratankiem, rodzeństwem stryjecznym lub ciotecznym, mężczyzną i wnuczką jego brata lub siostry, kobietą i wnukiem jej brata lub siostry. Nie udziela się dyspensy od pokrewieństwa w linii prostej, a w linii bocznej w drugim stopniu (rodzeństwo).

10.  Powinowactwo.

Powinowatymi są krewni żony lub męża i krewni męża dla jego żony. Istnieje ono zarówno w linii prostej, jak i bocznej. W jakim stopniu mąż jest z daną osobą spokrewniony, w takim samym stopniu żona jest z nią spowinowacona i odwrotnie. Przeszkodę do zawarcia małżeństwa stanowi jedynie powinowactwo w linii prostej. Nie mogą więc zawierać ze sobą małżeństwa: Ojczym i pasierbica, macocha i pasierb, teść i synowa, teściowa i zięć.

11.  Przyzwoitość publiczna.

Przeszkoda ta istnieje pomiędzy osobą żyjącą w nieważnym małżeństwie, związku cywilnym lub konkubinacie, a córką rzekomej żony lub synem rzekomego męża. Od tej przeszkody nie może uzyskać dyspensy bez udowodnienia, że nie zachodzi między tymi osobami pokrewieństwo w linii prostej.

12.  Pokrew2ieństwo prawne.

Powstaje ono na skutek przeprowadzonej sądownie adopcji i wyklucza małżeństwo adoptującego z osobą adoptowaną oraz między osobą adoptowaną, a prawnym rodzeństwem (dzieci adoptowanego).

 

Wady zgody małżeńskiej

1.      Przymus i bojaźń. Stosowanie przymusu fizycznego powoduje zawsze nieważność małżeństwa. Bojaźń natomiast tylko wówczas, gdy jest wielka i powodowana przyczyną zewnętrzną.

2.      Brak dostatecznego używania rozumu.

3.      Brak rozeznania istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych.

4.      Psychiczna niezdolność podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

5.      Błąd. (błąd co do osoby)

6.      Zgoda pozorna. (gdy obydwoje narzeczeni albo tylko jedno z nich, wykluczają małżeństwo lub istotny jego element czy przymiot).

7.      Zgoda warunkowa.

 

Dokumenty:

1.      Dowód osobisty

2.      Metryki chrztu wydanej w okresie sześciu miesięcy

3.      Świadectwa o wygłoszeniu zapowiedzi

4.      Świadectwa ukończenia katechizacji

5.      Potwierdzenia uczestniczenia w katechezach na narzeczonych

6. Świadectwo bierzmowania

powrót do: Publikacje

powrót do: Małżeństwo zadaniem miłości


Copyright 2000 Š Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej - Mirosław Ciepłucha.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
List-el: Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej