ARTYKUŁY WŁASNE ... i PRZYJACIÓŁ

 

 

10. Dorota i Mirosław Ciepłuchowie, Wigilia Bożego Narodzenia w rodzinie katolickiej

 

 

 

  Józef z Maryją niosą Dzieciątko, idą na spis ludności do Betlejem. Jezus nie chce się urodzić ani w Rzymie, ani w Atenach, ani w Jerozolimie. Chce się urodzić właśnie w Betlejem. Tajemnica urodzenia Chrystusa stała się nam dostępna przez tę właśnie małą mieścinę. Trzeba, więc i nam pójść do Betlejem, stać się obywatelami Betlejem, zdobyć - nie, raczej wyjednać sobie - duchową pokorę Betlejem.

 

Aniołowie nie mówią do pasterzy: "Narodził się Zbawiciel", lecz "Narodził się wam Zbawiciel". Jezus rodzi się dla każdego z tych pasterzy. Jego narodzenie jest dla każdego z nas wydarzeniem bardzo osobistym: Jezus każdemu z nas ofiarowuje siebie.

 

Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach katolickich jest wigilia Bożego Narodzenia, która posiada bardzo bogatą liturgię domową sięgającą pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wigilie znane były już w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każdą uroczystością, a nawet przed każdym szabatem. Było to przygotowanie do spotkań modlitewnych i odpoczynku świątecznego Izraelici nazywali ją "wieczorem".

 

Od początku chrześcijaństwa także obchodzono wigilie; rozpoczynano nimi obchody ważniejszych świąt. Słowo WIGILIA pochodzi z j. łacińskiego i oznacza czuwanie. Trwały one od godziny trzeciej po południu do wieczora. Przygotowanie wigilijne miało na celu: przygotowanie potraw (by nie naruszać święta) oraz odprawienie przypisanych modlitw i ceremonii rytualnych. Poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość, modląc się wspólnie. Uroczysta wigilia Bożego Narodzenia wywodzi się z tamtej tradycji i liturgii. W Polsce wigilia Bożego Narodzenia zachowała taki charakter do dnia dzisiejszego. A jaką posiada rangę w przekonaniu Polaków, świadczą choćby słowa Zofii Kossak: "Polska przeżywa głęboko radość nocy betlejemskiej, łącząc po swojemu stare wierzenia z nowymi. Wilia, wieczerza o charakterze sakramentalnym, jest tak mocno związana z nami uczuciowo, że w oczach wielu Polaków przesłania właściwe święto. Staje się treścią zamiast bycia wstępem". Ta, radość, którą Zwiastował Anioł pasterzom w Betlejem, poprzez dwadzieścia wieków wypełnia tych, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa; rodziny chrześcijańskie i przelewa się na najbliższych, sąsiadów i przyjaciół. Uroczyście przeżywany dzień wigilijny był natchnieniem do powstawania wielu obrzędów domowych.

 

Starodawny polski zwyczaj każe, aby po zachodzie słońca, zgodnie z praktyką dawnych chrześcijan spożyć obiad postny, złożony z tradycyjnych potraw, który w całej Polsce nosi nazwę wieczerzy wigilijnej. Uczta ma charakter religijny, świadczy o tym stary zwyczaj czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i wspólna modlitwa rodziny. Ceremoniom wieczerzy wigilijnej przewodniczy z zasady ojciec rodziny. Charakteru religijnego nadaje jej również zwyczaj łamania się opłatkiem.

 

Zaprasza się na nią oprócz rodziny i krewnych tych, co domu nie prowadzą albo mieszkają samotnie. Uczta wigilijna cechuje się domową serdeczną atmosferą. Serdeczność rodzinna, wzajemna życzliwość, obecność członków rodziny w domu ... - oto warunki konieczne do zaistnienia specyficznej wigilijnej atmosfery, wykraczającej poza progi domu, na świat pozarodzinny. Atmosferę serdeczności i rodzinności potęguje przemówienie wigilijne ojca rodziny i życzenia wzajemnie sobie składane z tej okazji.

 

Z wieczerzą wigilijną związane są pewne zwyczaje i obrzędy, które tylko wymienimy; myślimy że wszyscy znają ich znaczenie: pierwsza gwiazda, wolne miejsce, siano wigilijne, tradycyjne potrawy, snopy zboża i post. Tradycyjnie w Polsce w wigilię Bożego Narodzenia zachowany jest post jakościowy, czyli abstynencja, wstrzymanie się od pokarmów mięsnych zabrania jeść mięso, ale nie zabrania spożywania jaj i nabiału oraz przyprawiania potraw także zwierzęcymi tłuszczami. Prawo abstynencji dotyczy tych, którzy ukończyli czternaście lat życia. Taki post obowiązuje także w każdy piątek. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest obrzęd łamania się opłatkiem. Znawcy są zgodni co do tego, że opłatki są pozostałością, śladem eulogii starochrześcijańskich. Eulogie, był to chleb ofiarny, który składano na ołtarzu w czasie przygotowania darów eucharystycznych. Część z tych chlebów odbierano do konsekracji, czyli przeistoczenia w Ciało Jezusa Chrystusa, a pozostałą resztę poświęcano po Mszy świętej i zamiast Eucharystii rozdawano tym, którzy nie przyjmowali Najświętszego Sakramentu. Był to jakoby rodzaj komunii duchowej. z tego powodu od przyjmujących wymagano odpowiedniego usposobienia duchowego. Eulogie były znakiem miłości i zjednoczenia chrześcijańskiego.

 

Dziś niejaki ślad tego znaku wzajemnej życzliwości i jedności duchowej pozostał w rozsyłaniu w adwencie przez proboszczów swoim parafianom, a przez przyjaciół sobie nawzajem - opłatków z dobrymi życzeniami.

 

Obrzęd łamania się opłatkiem następuje po modlitwie i złożeniu sobie życzeń, a więc na samym początku wieczerzy wigilijnej. Dzielenie się nawzajem opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że ostatni nawet kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi, zbliża oddalonych, godzi zwaśnionych, przebacza urazy, łączy umarłych z żywymi i jedna skłóconych. Wyciągnięta dłoń z okruchem chleba sięga poza rzeczywistość. Ten tak bardzo rozpowszechniony i głęboko od wieków zakorzeniony w kulturze polskiej obrzęd jest otwarciem "serc na sięgającą krańców miłość".

 

 Jak obrzęd wieczerzy wigilijnej wygląda w naszej rodzinie?

 

Wieczerza wigilijna ma charakter wybitnie religijny. Przeżywamy ten wieczór bardzo duchowo i w duchu jedności, wspólnoty i miłości, która przybliża klimat nocy betlejemskiej. Głębokie przeżycie tego wieczoru jednoczy naszą rodzinę i pozostawia najpiękniejsze wspomnienia na dalsze życie. Przed wieczerzą następuje błogosławieństwo choinki, która przywodzi nam na myśl "drzewo życia"; jest symbolem na wskroś chrześcijańskim.

 

Na centralnym miejscu w mieszkaniu ustawiamy żłóbek z Dzieciątkiem Jezus. Stół jest nakryty białym obrusem. Pod obrusem umieszczamy  siano. Przyozdabiamy stół zielonym igliwiem i świeczkami, na którego centralnym miejscu leży opłatek i otwarta księga Ewangelii. Na stół podajemy jedynie potrawy bezmięsne i napoje bezalkoholowe. Gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie, na znak gwiazdy betlejemskiej, rodzina gromadzi się wokół stołu wigilijnego. Jedno miejsce przy stole zostaje wolne, jako znak pamięci o bliskich zmarłych i o podróżnych, którzy niespodziewanie mogą zapukać do drzwi.

 

Obrzędowi wieczerzy wigilijnej z reguły przewodniczy ojciec rodziny lub najstarsza osoba. Słowa modlitwy odmawiamy powoli, z pobożnością, pamiętając o tym, że razem z nami do stołu zasiada sam Chrystus, przed wiekami jako Dziecię Boże złożony na sianie.

 

Rozpoczynamy znakiem Krzyża świętego i wprowadzeniem przewodniczącego. Następnie występuje czytanie Ewangelii według św. Łukasza  o Narodzeniu Jezusa i przemówienie prowadzącego na temat święta Bożego Narodzenia i przeżytego roku. Później następuje łamanie się opłatkiem i modlitwa na wzór modlitwy powszechnej w czasie Mszy świętej w różnych intencjach: błagalnych, dziękczynnych, przepraszających i chwalebnych. Następnie następuje modlitwa przed posiłkiem i po zakończeniu wieczerzy modlitwa dziękująca za posiłek.

 

W czasie wieczerzy wigilijnej śpiewamy i słuchamy kolęd. Dziadkowie i rodzice opowiadają wnuczkom i dzieciom o przeżyciach, ze swego dzieciństwa, i przekazują im dawne polskie zwyczaje Bożonarodzeniowe. Pamiętamy o tym, aby przed wieczerzą wyłączyć radio i telewizor i nie włączać ich w trakcie wieczerzy. Staramy się, aby ten wieczór był ciepły, miły i pełen radości. Jego obchód kończy się udziałem w Pasterce.

 

Matka Boża w Medjugorje powiedziała: "Proszę was o przygotowanie się do Bożego Narodzenia przez modlitwę, pokutę i akty miłości. Nie zajmujcie się drogie dzieci, tak bardzo sprawami materialnymi, bo wówczas nie będziecie przeżywać święta. Pragnę, by przez każdego z was wypełnił się zamysł Boży i aby wszystko, co Bóg złożył w waszych sercach, wzrastało".

 

 

 

 PRZEBIEG WIECZERZY WIGILIJNEJ

 

 1. w mieszkaniu ustawiamy żłóbek z Dzieciątkiem Jezus, stół nakrywamy białym obrusem, przyozdabiamy stół zielonym igliwiem i świeczkami, pod obrusem umieszczamy siano, na stole kładziemy Pismo święte, opłatek i stawiamy dużą świecę na środku, jedno nakrycie więcej (dla utrzymania charakteru religijnego Wieczerzy nie oglądamy telewizji i nie słuchamy radia),

 

2.  o stosownej porze rodzina gromadzi się, aby rozpocząć wieczerzę wigilijną,

 

3.  błogosławieństwo choinki:

 

Ojciec: "Oto najcenniejsze drzewo w pośrodku raju."

 

Wszyscy: "Na którym Jezus Chrystus przez śmierć swoją zwyciężył śmierć wszystkich."

 

Czytanie z Księgi Rodzaju (Rdz 1, 11-12)

 

Ojciec: "Módlmy się. Panie Jezu Chryste, który umierając na drzewie krzyża przezwyciężyłeś śmierć grzechu, jaką spowodowało spożycie owocu z drzewa zakazanego, prosimy Cię, udziel nam obfitych łask płynących z Twego Narodzenia tak, abyśmy w życiu naszym byli żywymi latoroślami Ciebie, dobrego i wiecznie zielonego krzewu winnego i Twoją mocą mogli przynosić owoce dobrych czynów zasługujących na życie wieczne. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków."

 

Wszyscy: "Amen."

 

Ojciec kropi udekorowaną choinkę wodą święconą, wszyscy śpiewają kolędę.

 

4. najstarsza osoba, ojciec lub matka rozpoczyna wieczerzę znakiem Krzyża świętego i zapala dużą świecę (która symbolizuje Jezusa Chrystusa) i mówi: "Światło Chrystusa", wszyscy odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki",

 

5. wprowadzenie prowadzącego w atmosferę wieczerzy wigilijnej,

 

6. ktoś z obecnych (najlepiej jedno z dzieci) odczytuje z Ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 1-20) opis narodzenia Jezusa Chrystusa,

 

7. wprowadzenie prowadzącego w tajemnicę Bożego Narodzenia i przeżytego roku,

 

8. łamanie się opłatkiem wraz ze składaniem sobie życzeń, przeprosin, podziękowań i innych oraz przekazanie sobie znaku pokoju,

 

9. modlitwa na wzór modlitwy powszechnej w czasie Mszy świętej w różnych intencjach: błagalnych, dziękczynnych, przepraszających  chwalebnych, także za zmarłych, którzy odeszli w ostatnim roku,

 

10. modlitwa: "Ojcze nasz...",

 

11. modlitwa przed posiłkiem: "Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością za wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen",

 

12. zasiadanie do stołu,

 

13. po zakończeniu wieczerzy modlitwa dziękująca za posiłek: "Dziękujemy Ci Boże za Twoje dary, które mogliśmy spożyć dzięki Twej hojności. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen",

 

14. po wieczerzy wigilijnej następuje obdarowywanie się prezentami (w poczuciu łączności z Chrystusem ubogim unikamy kosztownych podarunków - wskazane są dary związane z życiem religijnym, np. Pismo święte, książka i inne),

 

15. czuwanie wigilijne całej rodziny aż do "Pasterki"; śpiewanie kolęd, modlitwy, opowiadania dziadków i rodziców o wigiliach z ich dzieciństwa i inne formy czuwania przyjęte tradycyjnie w rodzinie.

 

  * Dokładny przebieg wieczerzy wigilijnej i innych uroczystości religijnych w rodzinie możemy znaleźć w książce: Ks. bp Józef Wysocki, Rytuał Rodzinny (Aby rodzina była bardziej Kościołem).

 

 

 

MAM BYĆ/JESTEM UCZNIEM CHRYSTUSA!

W Nowym Testamencie 262 razy pojawia się słowo uczeń, które określa jego istotę. Uczniem jest ten, kto stara się być jak jego mistrz, przyjmując jego kryteria wartości, sposoby działania oraz misję, czyli ten, który "jest jak jego mistrz", zaś jego celem jest dojść do tego, by być jak jego mistrz, to znaczy stać się mistrzem, który uczy innych żyć.

Bardziej niż za pomocą słów, Jezus nauczał przykładem, dlatego też powiedział: Uczcie się ode mnie (Mt 11, 29) i Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (J 8, 31). [CAŁOŚĆ]

A, PÓŹNIEJ - JEGO ŚWIADKIEM.

Copyright 2019-03-19; v. 01- 2000 r.. Wzorem Jezus - katecheza - Mirosław Ciepłucha.     e-mail

Wszystkie prawa zastrzeżone. Skorzystasz - podaj źródło.

Wykorzystałem materiały, nawet, sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego brakuje np. autorów itp; jest Twój tekst/praca, przyślij info - zostanie dodane.

 

WWW ARCHIWALNE