Mój Ogród Botaniczny
Łodzki Ogród Botaniczny tak bardzo zadomowił się w świadomości Łodzian, że niewielu zdaje sobie sprawę z jego krótkiej historii. Jednak na mnie miał on wpływ jeszcze przed powstaniem! Wychowując się na Karolewie jak wszyscy chłopcy wiedziałem, że „najlepsze kasztany są na...” terenie szkółek miejskich przy ul. Krzemienieckiej.
Kiepske ogrodzenie z siatki (znajdujące się znacznie bliżej jezdni niż obecny metalowy parkan) nie stanowiło wielkiej przeszkody. I tak wiele kasztanowych ludków robionych na tzw. „pracach ręcznych” pochodziło z tego terenu. Cofając się jeszcze dalej należy wspomnieć, że koncepcja utworzenia Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w Łodzi, pojawiła się już w projekcie Parku Ludowego na Zdrowiu, opracowanego w latach trzydziestych XX wieku przez ówczesnego dyrektora Plantacji Miejskich Stefana Rogowicza.
Jednak dla większości mieszkańców Łodzi, początkiem jego historii jest 19 lipca 1973 roku, kiedy to po kilku latach prac (wg projektu inż. H. Tomaszewskiego, na terenach wspomnianych wcześniej szkółek miejskich), udostępniono zwiedzającym pierwsze 20 ha powierzchni obejmujące działy flory polskiej, alpinarium, systematyki roślin zielnych oraz fragment zieleni parkowej. Starsi pamiętają zapewne pełne rozmachu plany budowy Parku Kultury i Wypoczynku o których chętnie pisała prasa w początkach lat 70-tych. Jednym z beneficjentów tych zamierzeń miał być Ogród. I mimo, że plany te wielokrotnie „urealniano”, a Ogród Botaniczny z powodów finansowych w latach 80-tych przeżywał trudne chwile, to obecnie jest on jedną z najpiękniejszych wizytówek Łodzi.
W chwili obecnej zajmuje dość zróżnicowany teren (różnice wysokości - 11 m) o powierzchni 67 ha (zamknięty ulicami Krzemieniecką, Retkińską, Kusocińskiego, Konstantynowską czy raczej „rzeką” Łódką) z licznymi zbiornikami wodnymi, pięknie wkomponowanymi w otaczający teren. Kolekcje roślin podzielono na następujące działy: Ogród japoński, Alpinarium (te dwa najchętniej odwiedzane), Dział systematyki roślin zielnych, Dział biologii roślin, Dział kolekcji roślin ozdobnych, Zieleń parkowa, Dział roślin leczniczych i przemysłowych, Dział flory polskiej i Arboretum (tu najspokojniej - polecam).
Rolę popularyzatorską wypełniają wystawy tematyczne, cztery dobrze opisane ścieżki dydaktyczne, coraz częstsze imprezy plenerowe, a od kilku lat kolekcja ciekawych zegarów słonecznych i przyciągająca uwagę zwiedzających zagroda z pięknie zagospodarowanym ogródkiem.
Uprawa roślin to działalność w której na efekty pracy przychodzi czekać latami. Nie znaczy to jednak, że odwiedzający nie mogą spodziewać się niespodzianek. W 2008 roku wiosennych gości zaskoczyła piękna kolekcja tulipanów nad największym stawem. Tamte kwiaty już przekwitły, ale na terenie Ogrodu czeka na zwiedzających jeszcze wiele urokliwych miejsc.
Panoramy VR (360°)
Łódzki Ogród Botaniczny to przede wszystkim przestrzenie. Nic nie jest w stanie lepiej oddać wrażenia rozległości jego terenu terenu niż zdjęcia panoramiczne. Oto przykłady:




















































































Aby móc obejrzeć ruchomą prezentację wystarczy kliknąć na fotografię. W wirtualnej przestrzeni poruszamy się przy pomocy myszki (lewy przycisk i kółko), lub ikon widocznych w lewym górnym rogu prezentacji (polecam kliknięcie w mały niepełny kwadrat - w przypadku przeglądania prezentacji na smartfonie jest to niezbędne!).
Uwaga techniczna. Do niedawna do wyświetlania panoram strona korzystała z technologi Adobe Flash Player. Z dniem 12.01.2021 roku Adobe uniemożliwiło dalsze stosowanie wymienionej wtyczki. Aktualnie, po niezbędnej reorganizacji, do wyświetlania panoram wykorzystujemy przeglądarkę Pannellum.
Plan Ogrodu Botanicznego
Uproszczony schemat obrazujący lokalizację miejsc ukazanych na panoramach.

Kliknięcie w obrazek otworzy większą, bardziej czytelną mapkę na której możemy wyszukać symbole panoram (takie jak ostatni w legendzie). Klikając je uzyskamy dostęp do osiemdziesięciu czterech wirtualnych prezentacji wskazanych miejsc, co umożliwia „spacer” po całym terenie. Zapraszam!
Linki czyli „Bibliografia”
Ogród Botaniczny w Łodzi
Ogród Botaniczny w Łodzi - Facebook
Łódzki Ogród Botaniczny - WIKIPEDIA
Park na Zdrowiu w Łodzi - WIKIPEDIA
Ogród Botaniczny - WIKIPEDIA - Ogrody Botaniczne w Polsce
Lasy Miasta Łodzi - Urząd Miasta Łodzi
A tu „coś z całkiem innej beczki”
