Ty, Twój okulista i Twoje oczy.

Bardzo ważne jest, żeby dobrze rozumieć się ze swoim okulistą, ponieważ przez długi okres czasu będziesz często go odwiedzał. Należy zaufać mu i bez lęku zadawać pytania.

Okuliści są często zajęci, ale nigdy nie powinni być zbyt zajęci by nie mieć czasu na omówienie z Tobą Twojej choroby. Poszukaj okulisty, do którego masz zaufanie i z którym czujesz się bezpiecznie i lecz się u niego.

Twój okulista potrzebuje od Ciebie współpracy. Nie ma bowiem kontroli nad tym co się dzieje z Tobą między wizytami w gabinecie. Ty tą kontrolę posiadasz. Pomyśl o nim, jak o partnerze pomagającym w opiece nad Twoimi oczyma ale jednocześnie pamiętaj, że to Ty przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za swoje własne samopoczucie. Okulista niech będzie osoba pomagającą, konsultantem, który zaproponuje Ci program leczenia i leki, które będą wykorzystane w tym programie.

Wdrożenie tego programu zależy od Ciebie. Jeżeli nie będziesz się troszczył o swoje oczy, to stanie się nierealne oczekiwanie, że ktoś inny zastąpi Ciebie.

Operacja jest zazwyczaj proponowana, gdy nie widzisz wystarczająco dobrze bez soczewek kontaktowych przy prowadzeniu samochodu lub w pracy. Również operację sugeruje się, gdy nie możesz nosić soczewek kontaktowych. Jeżeli nie jesteś pewien co do sensowności operacji, to poszukaj innej opinii lekarza niezależnego od Twojego okulisty.

Jeżeli okulista poradzi Tobie, żebyś zgłosił się na wizytę po pewnym czasie, to dotrzymaj ustalonego terminu. Zawsze jest jakiś powód tej wizyty, a jeżeli masz wątpliwości to zapytaj.

Każdego innego lekarza, który Ciebie leczy, poinformuj o swoim problemie z oczyma i lekach, które bierzesz, Jeżeli masz wizytę u internisty, kardiologa, dermatologa, dentysty czy też jakiegokolwiek innego medyka, upewnij się, że wiedzą oni o stożku rogówki.

Bądź czujny w przypadku jakichkolwiek zmian w oczach lub w widzeniu. Jeżeli odczuwasz podrażnienie, łzawienie, rozmazanie obrazu, czy też inne zmiany, to musisz skontaktować się ze swoim okulistą. Może to być sygnałem problemu z tolerancją soczewek kontaktowych i koniecznością ponownego ich dopasowania.

Powinienneś oczywiście troszczyć się o swoje oczy i unikać używania jakichkolwiek substancji, które nie zostały przepisane przez Twojego okulistę. Kobiety powinny uważać z kosmetykami. Za każdym razem, gdy pływasz lub pracujesz w ogródku, czy też zajmujesz się sportem, powinienneś zakładać okulary ochronne.