Rogówka
Oko jest zamknięte przez twardy biały worek, twardówkę. Rogówka jest przezroczystym oknem w tym białym worku, który pozwala obiektom, na które patrzysz, na przeniesienie w formie fal świetlnych do wnętrza oka.
Powierzchnia rogówki to miejs
ce, gdzie światło rozpoczyna swoja podróż do wnętrza oka. Zadaniem rogówki jest zebranie i zogniskowanie obrazów wzrokowych. Podobnie jak szyba przednia w samochodzie znajduje się z przodu i jest pod wpływem różnych oddziaływań ze świata zewnętrznego.Cząsteczki kurzu i pyłu nieuchronnie znajdują swoja drogę i opadają na oko zewnętrzne drażniąc je i w ten sposób przyczyniają się do wytwarzania łez, które zmywają obce materiały.
Rogówka jest tak mistrzowsko zaprojektowana, że jedynie najdroższe soczewki wyprodukowane przez człowieka mogą dorównać jej w precyzji. Gładkość i kształt rogówki są przede wszystkim najistotniejsze dla jej właściwego funkcjonowania i dla jej przezroczystości. Jeżeli gładkość bądź przejrzystość rogówki ulegnie pogorszeniu, to tym s
amym widzenie stanie się zakłócone.Chociaż rogówka wygląda na jedną przezroczystą membranę, to w rzeczywistości składa się z pięciu różnych warstw tkanek spełniających różne funkcje.
Cienka warstwa zewnętrzna (epithelium) jest barierą przeciwko infekcji rogówki. Musi nastąpić jej zniszczenie, by czynnik zakaźny mógł zacząć działać w środkowej warstwie (stromie) rogówki. Ta środkowa warstwa jest wypełniona kolagenem, tkanką łączącą.
Możemy tolerować bardzo duże blizny na naszym ciele bez znaczącego wpływu na nasze funkcjonowanie. Nie jest tak jednak z rogówką! Nawet maleńka blizna może pogorszyć możliwości widzenia. Bez względu na to, jak dobrze będzie funkcjonowała reszta oka, gdy rogówka jest w bliznach, nieprzezroczysta bądź znieksz
tałcona, to natychmiast wpływa ten fakt na całe nasze widzenie.