Na czym polega operacja przeszczepu rogówki?
Pod koniec XX wieku chirurgia oka osiągnęła znaczący poziom skuteczności, efektywności i względnego komfortu. Przeszczep rogówki jest najskuteczniejszą ze wszystkich operacji przeszczepów a wykorzystywane w tym metody stają się coraz lepsze.
Ogólne albo m
iejscowe znieczulenie może być wykorzystywane w tej operacji i może zaistnieć potrzeba spędzenia jednej lub dwóch nocy w szpitalu. Potrzebny będzie także kierowca, który odwiezie pacjenta po operacji do domu i należy przez kilka tygodni po operacji prowadzić spokojne życie.Większość ludzi doświadcza zaskakująco mało bólu lub dyskomfortu po tej operacji. Czas zwolnienia z pracy różni się zależnie od chorego i rodzaju wykonywanej pracy. Zazwyczaj przy pracy siedzącej osoba powinna wrócić do pracy po jednym
lub dwóch tygodniach.Chirurg korzysta w trakcie operacji z zaawansowanego technologicznie narzędzia podobnego do "krajacza ciasteczek". Instrument ten nazywa się trefyną i przy jego pomocy usuwa się zniekształconą rogówkę oraz wycina podobny "guzik" w rogówce dawcy. Następnie umieszcza się fragment rogówki od dawcy w okrągłym otworze rogówki pacjenta i zszywa się je razem.
Podczas tej operacji chirurg patrzy przy pomocy mikroskopu chirurgicznego. Nić używana jest cieńsza od ludzkiego włosa i może być niezauważona przez oko bez mikroskopu.
Opatrunki są zazwyczaj usuwane po jednym do dwóch tygodni po wykonaniu operacji ale pacjent nie widzi dobrze w momencie zdjęcia opatrunków. W ciągu kilku miesięcy po ustabilizowaniu się wzroku przepisywane są szkła okularowe lub soczewki kontaktowe. Zależnie od przypadku czas rekonwalescencji może być różny i to co napisaliśmy powyżej powinno być traktowane jako ogólny opis operacji.