Leczenie SR
W najwcześniejszych stadiach SR zwykłe szkła okularowe mogą skorygować umiarkowany poziom krótkowzroczności i astygmatyzmu, który jest równocześnie doświadczany przez chorego. Przez większość czasu jest to najlepszym sposobem leczenia.
Soczewki kontaktowe muszą być dopasowywane z wielką starannością i większość pacjentów chorych na SR wymaga częstych kontroli i zmian dla osiągnięcia dobrego widzenia i uczucia komfortu. W niektórych przypadkach wykorzystanie jednej soczewki nałożonej na szczyt drugiej (tzw. "piggy backing") jest alternatywnym rozwiąz
aniem.Należy zauważyć, że stały postęp technologiczny zarówno w zakresie soczewek miękkich, jak i przepuszczania powietrza dostarcza coraz więcej możliwości leczenia pacjentom z SR. Na przykład, przepuszczające powietrze soczewki twardówkowe powstały w roku 1994 i wykazano, że mogą być one pomocne nawet w przypadku zaawansowanej choroby SR. Dlatego właśnie noszenie soczewek kontaktowych jest preferowaną metodą leczenia SR, jeżeli nie ma konieczności operacji.
Jedynie w około 10% przypadków SR przeszczep rogówkowy jest konieczny. W tej operacji większa część centralna rogówki pacjentów z SR jest usunięta i zastąpiona rogówką osoby niedawno zmarłej.
Banki oczu w większych miastach zbierają zdrowe rogówki od zmarłych spełniając prośby chirurgów o te rogówki. Ten zorganizowany na wysokim poziomie system i przeszczepy rogówek są dosyć częstymi operacjami i są wysoce skuteczne.
Prawdopodobieństwo odrzucenia soczewki jest mniejsze w porównaniu do jakiejkolwiek operacji przeszczepu innego organu, ponieważ rogówka po prostu nie ma dopływu krwi. Odrzucenie innych organów zazwyczaj jest spowodowane niedopasowaniem dawcy i biorcy i jest uzależnione od komórek krwi.
Podczas gdy 95% operacji przeszczepu rogówki kończy się sukcesem w przypadku SR to procedura, tak jak w przypadku wszystkich operacji, niesie potencjalne, poważne ryzyko. W przypadku, gdy pierwsza transplantacja nie zakończyła się sukcesem, druga może być w pełni skuteczna. Ponowne pojawienie się objawów SR u pacjentów po transplantacji rogówki zdarza się
wyjątkowo rzadko.Stała utrata widzenia, chociaż bardzo rzadka, także się może wydarzyć. Przeszczep rogówki jest podejmowany jedynie w przypadkach, w których soczewki kontaktowe nie mogą być noszone lub zapewniają nieodpowiednie widzenie pomimo wysiłków le
karza.Gdy przeszczep chirurgiczny nowej rogówki rozwiązuje podstawowy problem nieregularności powierzchni rogówki, szkła okularowe/soczewki kontaktowe będą potrzebne dla korekty widzenia. W wielu przypadkach soczewki kontaktowe będą konieczne dla poprawy dużego zakresu zniekształceń rogówki, które są często związane z przeszczepem pomimo umiejętności chirurga.