Co powoduje stożek rogówki?

Tak jak wyjaśniliśmy to na początku tego opracowania stożek rogówki charakteryzuje się wybrzuszeniem normalnie zaokrąglonej rogówki powodującym zniekształcenie widzenia. SR był opisywany już od co najmniej dwóch stuleci, chociaż nie opisano szczegółowych różnic w porównaniu z innymi podobnymi problemami z rogówką, aż do połowy naszego wieku.

Przyczyny tego schorzenia są ciągle jeszcze nieznane pomimo naszej długiej znajomości z tą chorobą. Nie brakuje jednak rozmaitych teorii próbujących wyjaśnić występowanie SR.

Jeden z poglądów kładzie nacisk na genetyczne przyczyny choroby. Sugeruje się tutaj, że pojawienie się SR jest wynikiem nienormalnego rozwoju, odziedziczalnego defektu. Inny pogląd to spojrzenie na SR jako zaburzenie degenerujące.

Trzeci pogląd to traktowanie SR jako wtórny skutek procesu chorobowego. Wyjaśnienie to powstało na skutek zauważenia faktu, iż schorzenie to może pojawiać się u dzieci, które nie są wytrzymałe i zazwyczaj choroba ta występuje w obu oczach. Inna hipoteza nie tak szeroko rozpowszechniona to sugestia, że choroba ta jest skutkiem nieprawidłowego działania układu endokrynologicznego. Myśl ta zyskała pewną popularność na skutek zauważenia, że choroba ta często pojawia się w okresie dojrzewania.

Dziedziczne wpływy w SR są wynikiem wielu badań, w których wykazano, że około 7% pacjentów miało członków rodziny u których także występowała ta sama choroba. Jeżeli nie znajdziesz jednak dowodu na to że jest to choroba występująca w kolejnych pokoleniach Twojej rodziny, to istnieje zaledwie szansa 1 do 10, że twoje potomstwo będzie chorowało na SR.